Kto je tu ovca?

Autor: Vavrinec Žeňuch | 28.9.2016 o 20:13 | Karma článku: 1,87 | Prečítané:  263x

Často sa stretávame s označením, že ty si ovca, ty len poslúchaš čo ti hovoria. Niekedy sa takéto slová dotknú toho druhého, ale ak sa zamyslíme, všetci sme ovce.

Dnes, keď som mal hodinu Filozofia dejín a viedli vášnivú diskusiu, práve nepriamo venovanú cirkvi, ma napadla veta: „Kto je tu ovca?“ Myslím si, že túto problematiku, problematiku ovce, nie je  potrebné viac predstavovať. Áno, zväčša ľudí, ktorí sú praktizujúci katolíci, označuje spoločnosť ako ovce. Tým sa akoby snažia ostatní poukázať, že oni nenasledujú nikoho, že sú akoby stranou. Stavajú sa do pozície sudcu, či porotcu, priam hovoria: „ja nie som ovca ako ty!“, a s takým symbolickým umytím rúk idú ďalej. Často pôsobia akoby boli morálni víťazi, ako tí čo sú so svojím názorom. Medzi tým začnú istým spôsobom útočiť na tých druhých, ktorých nazývajú ovce, ktorí ako keby všetkému čo cirkev povie sa hneď pokoria, hneď to príjmu za svoj názor. Začnú vyčítať zlých pápežov, korupciu v cirkvi, pápežské majetky, pápežskú moc, križiacke výpravy, inkvizíciu, spiatočnickosť, upaľovanie, že sa kňazi neženia, že cirkev zakazuje potraty a mnoho iného. Áno, to všetko sa udialo a deje, a kto by povedal, že nie klame. Ale tu sa zabúda na jedno, stále sa vyčíta že len katolícka cirkev, je rozumné byť tak neobjektívnymi? Je len všetko zlé na tom čo sa udialo?

Asi každý z nás urobil chybu, každý aspoň raz niečo ukradol, zaklamal, ohováral. Áno aj ja som to urobil, ale som rád, že sa mi nedeje to čo cirkvi. Cirkvi dnes každý len vyčíta, ale robí to ešte? Máme zlých pápežov? Bol Ján Pavol II. zlým? Bol Benedikt XVI. či je František zlým pápežom? Každý z nás si asi vieme odpovedať rôzne ale ak porovnáme s inými z obdobia renesancie títo muži sú jednoznačne lepší ako ich renesančný predchodcovia. Pápežská moc, pápežské majetky, korupcia, áno to všetko sa udialo, no získava pápež nové majetky? Korunuje kráľov? Vynucuje korupčne nejaký majetok? Nie! To sú chyby ľudí ale nie cirkvi, sú to chyby konkrétnej osoby... Veď čo bránilo spojiť sa kráľom a zvrhnúť pápeža? Vari každý chcel nejaké nové územie, len ich viera im to nedovolila, no dnes sa už také nič neudeje, pápež už nie je feudál, je iná doba, iná spoločnosť. Križiacke výpravy priniesli mnoho chýb, mnoho bolestí, mnoho nezmyselností, kto by to poprel bol by blázon, ale tu si je potrebné povedať, aj Turci bojovali a viedli výpravy do rôznych kútov sveta, do Španielska, do Uhorska (bitka pri Moháči 1526), či do Ázie. Unášali a drancovali dediny a mestá tiež to bola vojna vedená ako územná (o nové územie) ale aj náboženská. Druhý aspekt je, že výpravy mali aj pozitívne stránky, priniesli pokrok v medicíne, vďaka ním naša kultúra spoznala nemocnice a liečiteľstvo. Vďaka ním nastal kultúrny pokrok, kultúra spoznala inú kultúru a vďaka tomu mohla rásť, prijať jej vzdelanosť, vzdelanosť filozofie, matematiky, fyziky. To sú svetle chvíle výprav, o ktorých nik nepovie, že boli správne. Že sa kňazi neženia má určitú tradíciu, vstupujú do toho dobrovoľne. Veď kto z nás by sa vzdal svojich tradícii? Vzdalo by sa Slovensko svojich špecifík, svojich krojov, svojich tancov, svojich jedál? Vzdám sa ja svojich špecifík? Je ten čo nejde s dobou, čo nie je ostrihaný na kocku, horší? Či chceme každého tak ostrihať? Tu nech si každý sám zváži či je také čosi potrebné, takýto útok. Upaľovanie, inkvizícia a boj proti potratom – to spája všetky kresťanské náboženstvá. Vari Pravoslávna cirkev je za potraty? Vari v Ruskom Impériu nebojovala proti čarodejniciam? Či nie je opatrná voči dobe? A čo Reformovaný či Luteráni? V tom sa cirkvi zhodujú, každá z nich urobila chybu, veď v období protestantizmu na Britských ostrovoch zabili viac ,,čarodejníc“ ako za čias katolicizmu. Dokonca aj židia mali svoju inkvizíciu. Prečo teda je všetko prisudzovane len katolíckej cirkvi?

Tak a tu vidíme, že máme dve strany, stranu, ktorú voláme ovca, a stranu, ktorá je tiež ovca, len má iného vodcu. Ja sám som dnes ostal prekvapený že historik – filozof nepoukázal na tieto rozdiely, a ja – študent som si ich všimol, a pritom som študentom rovnakej aprobácie. Nevšimol si tú dvojakosť ovce, lebo sám bol ovcou, ako sme ňou všetci, všetci sme ovce len kto je vodca. Vyčítajú ovce, ktoré sú ,,katolícke“ tým druhým, že aké robia chyby? Nie! Len sa bránia. Už aj to svedčí o charaktere.
Viem, že mnohí budete mať rôzne reakcie na takýto článok, len prosím najprv sa zamyslite.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?