Bytie a metamorfóza lásky

Autor: Vavrinec Žeňuch | 23.10.2015 o 21:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  148x

Naše jestvovanie a spätosť podstaty jestvovania s láskou, jej intencionalíta a interpretácia, je problém ktorý vníma 20. storočie, ktoré nepriamo rieši problém nášho jestvovania.

Bytie(Sein) ako fenomén existencie, ako prvý rozobral filozof Martin Heidegger vo svojom diele Bytie a čas (Sein und Zeit), kde bolo jeho cieľom poukázať len na existenciu bytia, nie existenciu človeka. Snaha dištancovať sa od Edmuda Husserla a jeho psychična, viedla mysliteľov 20. storočia sa zaoberať smerom ktorý predostrel Heidegger, teda nerobiť filozofiu ako prísnu vedu. Láska v tomto ponímaní tvorí len pojem. Nik ju nevníma očami intencionality a interpretácie, snaha ukázať jej podstatu stroskotáva v jej metamorfózach. Tieto premeny vidíme všade okolo nás a vnímame ich samostatnými pojmami. Situácie vďaky, pozornosti, ale aj spojenia medzi dvoma mladými ľuďmi, toto všetko sú metamorfózy, teda premeny, bytia láska. Jej bytie, či existenčno priamo, asi ako jedno z mála, súvisí s jestvovaním človeka. Mnohí by to jednoducho pomenovali nejakým pudom, napríklad rozmnožovať sa, tým by sa však dehonestovali a sami seba ponížili na úroveň zvieraťa, to si neuvedomuje svoje jestovanie, a tak si nemôže uvedomiť ani lásku v žiaden z jej metamorfóz. Náš problém intencionality, čiže vnímania podstaty, súvisí s nepozornosťou ľudí. Mnohí lásku prežijú bez hlbšieho rozboru, bez hlbšieho uvedomenia. Nie sú si vedomí toho ako bytie bytuje čiže akoby sa stelesňuje do existencie cez psychično našej mysle. Ak si neuvedomíme a nedoceníme lásku, nedokážeme ju interpretovať. Láska sa cez nás nedostáva ďalej, nakoľko si jej nie sme vedomí. Sme si vedomí len pojmu „Láska“ ale nie toho, ako sa existencia lásky rozprestiera v existencii tohto sveta.

Heidegger v diele Koniec filozofie a úloha myslenia (Das Ende der Philosophie und die Aufgabe des Denkens) prezentuje že na filozofia skončila, ale našli sme odpoveď, v celej historickej epoche na to, čo je „láska“? Mnohí sa nad bytím lásky nikdy nezamysleli snáď len básnici, teda tí ktorí majú lásku idealizovanú. Ak nájdeme podstatu existencie lásky, nájdeme kategorický imperatív nášho života. (Konaj tak, aby sa maxima tvojho konania mohli na základe tvojej vôle stať všeobecným zákonom.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?