Záhadný 2.august

Autor: Vavrinec Žeňuch | 2.8.2014 o 16:05 | (upravené 2.8.2014 o 16:15) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  946x

V roku 1517 keď pribíjal Martin Luther svojich 95 téz, neuvedomoval si že, niektoré jeho body predsa idú trošku  mimo. Najčastejšie spomínaným bodom je práve predaj odpustkov. Bol to mních a predsa zabudol na tento deň.

                Presne 2.augusta v roku 1226 získal pre svoj rád sv. František privilégium, ktoré na tento dátum 2.augusta udeľuje úplne odpustky. Prvotne len pre svoj chrám, teda pre kaplnku Anjelskej Panny Marie v Assisi. Tento fenomén bol prevratný. Dovtedy cirkev udeľovala odpustky len pútnikom do sv. Zeme. Neskôr toto privilégium bolo udelené pre všetky františkánske kostoly prvého a druhého rádu. V dnešnej podobe je Porciunkula (pomenovanie pre to privilégium) platná pre všetky farské kostoly a všetky kostoly františkánov.
                Odpustky sú odpustenie časného trestu  pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny. Dostane ho náležite pripravený veriaci v Krista za istých a stanovených podmienok pomocou Cirkvi, ktorá ako služobníčka vykúpenia svojou pomocou rozdáva a aplikuje poklad zadosťučinení Krista a svätých. Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočné alebo úplné. (Pavol VI. Apošt.konšt. Indulgentiarum doctrína, Normae 1:AAS59(1967)21. In Katechizmus katolíckej cirkvi, Trnava: SVV, 1999. s 357.)
Každý veriaci môže odpustky ... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých. (KKP, kán. 994. In Katechizmus katolíckej cirkvi, Trnava: SVV, 1999. s 358.)
                Je na nás či v to veríme alebo nie. Moje hľadisko je poukázať na to, že to bolo možné už pred časmi, v ktorých sa to najčastejšie vytýka.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.


Už ste čítali?