História a naša spoločnosť

Autor: Vavrinec Žeňuch | 28.6.2014 o 22:44 | (upravené 28.6.2014 o 23:54) Karma článku: 2,98 | Prečítané:  408x

                Všetko sa opakuje móda, spoločnosť aj história. Svet je len neustály replay iba že s inováciami, ktoré každé to storočie okorenia.

                História magistra vitae! Každý z nás sa nájde v histórii či už je to politik s dlhým jazykom alebo milujúca matka, ktorá sa stará o svoje deti. Našli by sa v nej aj problémy spoločnosti a ich riešenia. Veľká hospodárska kríza v 20 rokoch až 30 rokoch 20. storočia či občianska vojna v Kosove. Oba prípady sa vyriešili teda aspoň nejako pretrvali a dali možnosti na budúce precedensy. História to všetko zaznamenáva a uchováva to pre nás ostatných. Naša spoločnosť sa neustále mení a pritom zabúda na to, čo už bolo. Vďaka historikom, ktorí by históriu mali dôkladne ovládať a ďalej sa o ňu deliť a aj neustále pripomínať by sme si mali byť vedomí našej minulosti. Málo historikov publikuje a ešte menej ľudí to číta. Ľudia strácajú záujem o historické knihy a potom vznikajú skomoleniny. Pre nás Slovákov sú kľúčovým faktorom slovenskej štátnosti naše dejiny. Málo kto vie o Prešporskom slovníku či o Spišských modlitbách, ktoré vychádzajú ako prvé v slovenčine. Kto vie od kedy nachádzame pomenovanie Slovák, ktoré je dokonca českým variantom.  Slovo Slovenka je pôvodom podľa obyvateľstva teda Slovanov.

                Nezabúdajme na dejiny a ich význam v spoločnosti. Ale pozor aby sa z dejín nestal radikalizmus. Pamätajme na to, čo nás dejiny dokážu naučiť. Čo naučia našu spoločnosť a kam asi smerujeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?