Klamem pre jeho alebo jej dobro

Autor: Vavrinec Žeňuch | 20.6.2014 o 21:35 | Karma článku: 4,41 | Prečítané:  823x

Stretol som sa s kamarátmi vonku, kde sme zhodou náhod videli kamoša ako sa bozkáva s dievčaťom. To by nás ani tak nezarazilo ako to, že mal inú a o hodinku sa k nám mali pripojiť.

Pochopiteľne sme sa nepriblížili a ani nejako nedali najavo že sme tam. Po čase sa s tým dievčaťom rozlúčil a zmizol. O desať minút sa k nám pridal aj s pôvodnou frajerkou.  Nemal problém sa s ňou bozkávať a hovoriť jej ako ju ľúbi. Neskôr keď som sa s ním trošku vzdialil a spýtal sa ho prečo to robí. Zapieral, vravel že to nebol on. Po čase ale z neho vyšla veta: „Nemôžem ju nechať. A neriešim to je to pre jej dobro.“  Nechal som ho vtom, zamýšľal som sa celý čas nad slovným spojeným „ je to pre jej dobro“ ako to myslí.        

                Keď som bol malý rodičia ma učili, že klamať sa nesmie. Zopárkrát sami na to doplatili ak som prezradil ich klamstvo. Potom som počul o zlom klamstve a dobrom klamstve. Bol som prekvapený, nevedel som čo to je. Sám nejakou dedukciou som prišiel na to, že dobré klamstvo je také čo neublíži, a pre zmenu zlé je to čo má zlé následky. A už od malička som začal používať klamstvá nevinné a tie vážnejšie. Postupom času som si na nich zvykol. Dokonca aj moji najbližší sú udivení ako to dokážem, dokonca mi niekedy ani neveria.  

Klamstvá začínajú v detstve spočiatku ako nevinné. Potom sa to pokazí. Klamať pre jej alebo jeho dobro, to znamená že ho to nezraní, neublíži ale ak sa to zvrhne je to rana na celý život. Klamstvo pre dobro dokonca môže prerásť priam na gigantické klamstvo. Z nevinnej lži sa stane klamstvo, ktoré nás bude prenasledovať celý život.  Neexistuje dobré klamstvo len klamstvo. Jeho dobrota je náš subjektívny pohľad, kde stále hľadíme buď na seba alebo na svojich blízkych.           

Následok ktorý nastane z klamstva je nenapraviteľný, dokonca aj spoločnosť nás tak bude brať. Musíme si jednoznačne uvedomiť, kedy je možné využiť dar toho, že si vieme vymýšľať. Stále musíme dbať na dobro. To skutočné. Napríklad použiť ho pri tvorbe poviedok.      

Kamarát sa nepriznal, ani sme ho neprezradili. Má svoj rozum, mal by vedieť čo je správne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?