Záhadný 2.august

Autor: Vavrinec Žeňuch | 2.8.2014 o 16:05 | (upravené 2.8.2014 o 16:15) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  939x

V roku 1517 keď pribíjal Martin Luther svojich 95 téz, neuvedomoval si že, niektoré jeho body predsa idú trošku  mimo. Najčastejšie spomínaným bodom je práve predaj odpustkov. Bol to mních a predsa zabudol na tento deň.

                Presne 2.augusta v roku 1226 získal pre svoj rád sv. František privilégium, ktoré na tento dátum 2.augusta udeľuje úplne odpustky. Prvotne len pre svoj chrám, teda pre kaplnku Anjelskej Panny Marie v Assisi. Tento fenomén bol prevratný. Dovtedy cirkev udeľovala odpustky len pútnikom do sv. Zeme. Neskôr toto privilégium bolo udelené pre všetky františkánske kostoly prvého a druhého rádu. V dnešnej podobe je Porciunkula (pomenovanie pre to privilégium) platná pre všetky farské kostoly a všetky kostoly františkánov.
                Odpustky sú odpustenie časného trestu  pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny. Dostane ho náležite pripravený veriaci v Krista za istých a stanovených podmienok pomocou Cirkvi, ktorá ako služobníčka vykúpenia svojou pomocou rozdáva a aplikuje poklad zadosťučinení Krista a svätých. Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočné alebo úplné. (Pavol VI. Apošt.konšt. Indulgentiarum doctrína, Normae 1:AAS59(1967)21. In Katechizmus katolíckej cirkvi, Trnava: SVV, 1999. s 357.)
Každý veriaci môže odpustky ... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých. (KKP, kán. 994. In Katechizmus katolíckej cirkvi, Trnava: SVV, 1999. s 358.)
                Je na nás či v to veríme alebo nie. Moje hľadisko je poukázať na to, že to bolo možné už pred časmi, v ktorých sa to najčastejšie vytýka.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo vyšetril tím Gorila? Ukázal iba pár výsledkov, ostatné Kaliňák tají

Polícia získala indície, že pri schvaľovaní Zajacovej zdravotníckej reformy korumpovali poslancov.

KOMENTÁRE

Kto má vplyv na vyšetrovanie Gorily a pár otáznikov za menami

Odchod šéfa tímu detektívov je desivý.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.


Už ste čítali?