História a naša spoločnosť

Autor: Vavrinec Žeňuch | 28.6.2014 o 22:44 | (upravené 28.6.2014 o 23:54) Karma článku: 2,98 | Prečítané:  393x

                Všetko sa opakuje móda, spoločnosť aj história. Svet je len neustály replay iba že s inováciami, ktoré každé to storočie okorenia.

                História magistra vitae! Každý z nás sa nájde v histórii či už je to politik s dlhým jazykom alebo milujúca matka, ktorá sa stará o svoje deti. Našli by sa v nej aj problémy spoločnosti a ich riešenia. Veľká hospodárska kríza v 20 rokoch až 30 rokoch 20. storočia či občianska vojna v Kosove. Oba prípady sa vyriešili teda aspoň nejako pretrvali a dali možnosti na budúce precedensy. História to všetko zaznamenáva a uchováva to pre nás ostatných. Naša spoločnosť sa neustále mení a pritom zabúda na to, čo už bolo. Vďaka historikom, ktorí by históriu mali dôkladne ovládať a ďalej sa o ňu deliť a aj neustále pripomínať by sme si mali byť vedomí našej minulosti. Málo historikov publikuje a ešte menej ľudí to číta. Ľudia strácajú záujem o historické knihy a potom vznikajú skomoleniny. Pre nás Slovákov sú kľúčovým faktorom slovenskej štátnosti naše dejiny. Málo kto vie o Prešporskom slovníku či o Spišských modlitbách, ktoré vychádzajú ako prvé v slovenčine. Kto vie od kedy nachádzame pomenovanie Slovák, ktoré je dokonca českým variantom.  Slovo Slovenka je pôvodom podľa obyvateľstva teda Slovanov.

                Nezabúdajme na dejiny a ich význam v spoločnosti. Ale pozor aby sa z dejín nestal radikalizmus. Pamätajme na to, čo nás dejiny dokážu naučiť. Čo naučia našu spoločnosť a kam asi smerujeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.

ŠPORT

Cibulková dosiahla potrebné víťazstvo a má šancu na postup

Kerberová musí zdolať Keysovú bez straty setu.

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu spája centrum SIX.


Už ste čítali?